Наші новини

Проект ҐОБ відзначив 5-у річницю впровадження ґендерного бюджетування в Україні у рамках конференції «Пріоритетні напрями впровадження ҐОБ на місцевому рівні»

14-15 листопада 2018 року у Києві проходила конференція, присвячена пріоритетним питанням впровадження ҐОБ на місцевому рівні в Україні. У конференції взяли участь понад 100 учасників та учасників із усіх регіонів України, а також представники/ці Міністерства фінансів України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства соціальної політики України, представники/ці фінансових органів обласних, Київської міської державних адміністрацій і всеукраїнський асоціацій органів місцевого самоврядування, міжнародні експерти/ки зі Швеці та Албанії, а також міжнародних проектів, які реалізуються в Україні.

У рамках проведення конференції Проект ҐОБ відзначив 5-у річницю впровадження ґендерного бюджетування в Україні.

Із привітальним словом до учасників/ць звернувся Мартін Хаґстрьом, Посол Швеції в Україні, Олена Мачульна, Міністерство фінансів України, Катаріна Шмітц, Директорка Проекту «Ґендерне бюджетування в Україні», Мая Босніч, Керівниця Проекту «Ґендерне бюджетування в Україні».

Посол Мартін Хаґстрьом у своєму зверненні наголосив на тому, що впроваджуючи ҐОБ, Україна демонструє позитивні приклади для всього світу, а досвід роботи із впровадження ҐОБ на місцевому рівні є надзвичайно цінним для розвитку громад, оскільки завдяки проведенню ґендерного бюджетного аналізу можна виявити нерівномірний розподіл коштів і подолати ґендерні розриви, що піде на користь усім громадянам та громадянкам.

Під час виступу Тарас Токарський, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України,  розповів про роботу Мінрегіонбуду, спрямовану на досягнення ґендерної рівності, зокрема, через такий ефективний інструмент як ґендерне бюджетування: “Запровадження ґендерного бюджетування є одним із пріоритетів задля досягнення ґендерної рівності і є частиною Плану заходів на шляху до децентралізації. Також пан Токарський пообіцяв, що з 2019 всі документи, які будуть продукуватися Мінрегіонбудом, будуть проходити ґендерну експертизу.

Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левчено розповіла про національний механізм забезпечення ґендерної рівності в Україні та важливість ҐОБ, а також про підтримку впровадження ґендерного бюджетування на державному рівні. Народна депутатка України, співголова МФО «Рівні можливості» також відзначила вагому підтримку просування ґендерної рівності і ґендерної бюджетування на найвищому рівні. Ґендерне бюджетування визначено одним із пріоритетів діяльності МФО «Рівні можливості». ҐОБ буде одним із головних питань, яке буде розглядатися під час Українського Жіночого Конгресу (УЖК) у грудні 2018 року.

Міжнародні експерти Марі Трольвік (Швеція) та Резарт Ксело (Албанія) презентували досвід впровадження ҐОБ на місцевому рівні у свої країнах. Серед основних факторів успішного впровадження ґендерного бюджетування на місцевому рівні є обов’язок місцевої влади забезпечити виконання рішення конкретної ради щодо ҐОБ у всіх функціональних підрозділах і напрямках діяльності. При цьому має бути добре забезпечена компетентність і здатність застосовувати ефективний підхід до ҐОБ. (Швеція) Існують національні механізми забезпечення ґендерної рівності, серед яких – ґендерні радники/ці у органах місцевого самоврядування та у міністерствах (Албанія).

У рамках другого дня конференції відбулася презентація онлайн курсу. Презентували його Наталя Лазаренко, заступниця директора проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який впроваджує  Асоціація міст України та Тетяна Іванина, експертка з гендерно орієнтованого бюджетування, голова ГО «Бюро ґендерних стратегій і бюджетування».

Розробка онлайн-курсу стала можливою завдяки плідній співпраці та партнерству Проекту «Ґендерне бюджетування в Україні», який фінансується Швецією, та Проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС). Курс було підготовлено громадською організацією Бюро гендерних стратегій і бюджетування на замовлення Проекту «Ґендерне бюджетування в Україні».

Після презентації, розділившись на 4 групи, представники/ці влади, громадянського суспільства та міжнародні експерти/ки шукали відповіді на наступні питання: як в сучасних умовах впроваджувати ґендерне бюджетування в ОТГ? як застосовувати ҐОБ в бюджетному процесі на обласному рівні без змін у законодавстві? як зацікавити учасників бюджетного процесу у застосуванні ҐОБ? міжнародний досвід інституалізації ҐОБ. Як застосувати в Україні?

Напрацювання робочих груп будуть використані при плануванні подальшої роботи із впровадження ҐОБ в Україні на всіх рівнях.

Назад до Новин